Jak třídit

Připravili jsme pro vás nápovědu, jak správně třídit. Pokud si nejste jisti, náš personál vám na místě pomůže, nebo nám můžete dopředu zavolat.

Železo, ocel, litinu a třísky z jejich obrábění. Měď, hliník, bronz, mosaz, nerez rovněž včetně třísek. Olovo, zinek, cín, nikl, molybden, wolfram, slinuté karbidy, titan, stříbro, zlato, platinu, paládium, katalyzátory, elektromotory, olověné akumulátory, veškeré elektro (vše co má přívodní kabel), papír a pomůžeme i s vaším starým autem. Podrobněji v ceníku.

Ceník

Třídění je založeno na ČSN 420030 – Ocelový a litinový odpad. Z této normy je převzato číslování, které najdete i v našem ceníku. Nemusíte se ale bát, když dovezete “svoje železo” pomíchané. Používáme selský rozum a jsme spravedliví. Pomůžeme a poradíme. Váš šrot zařadíme správně.

U barevných kovů je třídění mnohem přísnější. Zkrátka měď je měď a hliník je hliník. Snažte se prosím barevné kovy nachystat, jak nejlépe umíte. Barevné kovy by měly být bez železa. My s vámi poté kovy zkontrolujeme a pomůžeme vám, si nebudete s něčím jisti.

Není to složité. Pečlivě je rozdělte na hliníkové a měďené. Odstraňte koncovky, ty vykoupíme zvlášť. Někdy stojí za to tlusté kabely (v množství nad 100 kg) jednoho druhu nachystat zvlášť.

Elektroodpad je vše, co už nepotřebujete a má to přívodní šňůru nebo je to na baterky. Lednice, vše ostatní od “chlazení ” + zařízení tepelné výměny a jakékoliv televize a monitory můžete u nás odevzdat zdarma. My tyto dosloužilé výrobky také dál předáváme zdarma. Za vše ostatní dostáváte “odměnu za ekologické chování”. Elektrospotřebiče, které odebíráme v režimu zpětného odběru elektrozařízení, jsou širokou oblastí. Potřebujete-li se tedy zeptat podrobněji, neváhejte napsat nebo zavolat.

Třídění papíru zvládnete snadno. Více peněz dostanete za první sortu – vytříděné noviny, časopisy, reklamní letáky a kancelářský papír z inkoustových a laserových tiskáren a kopírek. Toto vše může být dohromady. Samozřejmě nesvázané, bez plastů, provázků a jiných nevhodných příměsí. Nejlepší je přivézt to v bednách, z nichž se tento vytříděný obsah vysype do našich větších nádob.

Druhá sorta je levnější. Do ní patří kartony, lepenka, knihy nebo směs libovolného papíru včetně těch z první sorty. Ani my to pak papír po papíru netřídíme. “Eko – logice” to nevadí, neboť papír do papíru patří ale nevyplatilo by se to. Tak, jak ve všech našich činnostech, platí jednoduché pravidlo. Chcete-li tu lepší cenu, musíte lépe třídit.

Do kategorie olověných akumulátorů (správný název pro autobaterie) patří všechny “baterky”, které v sobě mají olovo. Tedy od těch malých gelových z motorek a záložních zdrojů, přes ty z aut, až k takzvaným trakčním bateriím z vysokozdvižných vozíků a jiné podobné techniky. Ostatní baterky a baterie, neobsahující olovo, odebíráme v cenách běžného elektroodpadu.

Zlato, stříbro, platina a paládium. Jak určit jejich ryzost a dostat spravedlivou cenu? Snadno. Ke zjištění používáme nedestruktivní metodu měření röntgenovým spektrometrem přímo před vašima očima. Vážíme na zlatnické váze s přesností jedné setiny gramu.

Katalyzátory vykupujeme podle zbytkového obsahu drahých kovů. Přivezte jen vyřezanou keramickou vložku. Tu zvážíme, provrtáme ve směru proudění plynu a odvrt změříme spektrometrem. Je to jediná spravedlivá metoda.

Novinky